The Arts Diary

What’s on stage and screen in Dorset and Somerset, Devon, Hants and Wilts and beyond, from Friday 17th to Sunday 26th March 2017

 

Friday 17 March

BATH, Theatre Royal, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, to 25 March: Ustinov Studio, German season, Plastic, by Marius von Mayenburg, satire, to 25 March, 7.45, Thus/Sat mats: Damien Lewis, The Nazi Hunters, with lunch, noon.
Rondo, Cindy Stratton Band, 8.
Komedia, Littlemen, Wiltshire band, The Black Feathers, folk roots and Americana, 7.
Mission Theatre, Mid Somerset Drama Festival, to Fri,  from noon.

BOURNEMOUTH, Pavilion, Sara Pascoe, Animal, comedy.
Shelley Theatre Boscombe, Bournemouth Students Union Performing Arts Society in Green Day’s American Idiot, the Musical, to Sat, 7.30.

BRADFORD ON AVON, Wiltshire Music Centre, Bollywood Brass Band, 7.30.

BRIDGWATER, McMillan Theatre, YMTC in Alice in Wonderland, to Sat, 7.30. Sat mat 2.30.

BRIDPORT, Arts Centre, Concerts in the West, Clare McCaldin, mezzo, Libby Burgess, piano, Finzi, Faure, Head, Britten, Ireland, Muldowney, David Owen Norris, Poulenc, Cole Porter, Richard Rodney Bennett, 11am: Story Cafe with Katy Caukwell, The Falcon Bride, 7.30.

BRISTOL, Old Vic, Headlong and The Old Vic in Junkyard, new play by Jack Thorne, to 18 March, 7.30, Sat mat 2.30.
Tobacco Factory, Shakespeare at the Tobacco Factory in Othello, to 1 April: Stephanie Ridings in The Road to Huntsville.
Hippodrome, The Wedding Singer, to Saturday.
Colston Hall, Bristol Jazz and Blues Festival, to Sun, inc Alec Dankworth, Northsyde, Moscow Drug Club, Gilad Atzmon, Pee Wee Ellis, Macy Gray, Andy Sheppard.

BROADWINDSOR, Comrades Hall, Nocturnal Animals, Moviola film, 7.30.

BRUTON, Unionist Hall, Son Yambu, music from Cuba, 7.45. TA

CASTLE COMBE, Village Hall, Morgan and West, Parlour Tricks, 8. RAW

CHETTLE, Village Hall, Reg Meuross, 7.30.

CHRISTCHURCH, Regent Centre, Georgie Fame in concert, 7.30.

CORSHAM, Pound Arts, Wendy Cope, One Wedding and a Funeral, 7.30.

DENBURY, Village Hall, David Mynne in The Odyssey, 7.30. ViA

DUNSTER, Village Hall, Sully, Moviola film, 7.30.

EDINGTON (Somerset) Village Hall, The Girl on the Train, Moviola film, 7.30.

EXETER, Northcott Theatre, Frozen Light in Home, play for audiences with profound and multiple learning disabilities, 6.30.
Cygnet Theatre, Wren Music, Singing Her Story, International women’s day celebration, 7.30.

FROGHAM, Village Hall, Allied, Moviola film, 7.30.

GREAT BEDWYN, St Mary’s Church, Door Ajar Theatre in Thisbe, story of daughter of Helena and Demetrius, 7. RAW

HALSTOCK, Village Hall,  Sonia Sabri Company in Salaam, 7.30. AR

HONITON, Beehive, Lion, film, 7.30.

ILMINSTER, Arts Centre, Concerts in the West, Clare McCaldin, mezzo, Libby Burgess, piano, Finzi, Faure, Head, Britten, Ireland, Muldowney, David Owen Norris, Poulenc, Cole Porter, Richard Rodney Bennett, 8.
Warehouse, Ilminster Youth Theatre and IES in CS Lewis’s Prince Caspian, to Sat, 7, Sat mat 2.30.

LYMPSTONE, Village Hall, FB Pocket Orchestra, ragtime, blues and hot jazz, 7.30. ViA

MILBORNE ST ANDREW, Village Hall, Our Kind of Traitor, film, 7.30.

OVER STOWEY, St Peter and St Paul Church, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30

PLYMOUTH, Theatre Royal, Lyric, Ex Machina/Robert le Page in The Far Side of the Moon, to Sat: Drum Studio, The Here and This and Now, to 25 March.

POOLE, Lighthouse, English Touring Opera in Gilbert and Sullivan’s Patience, 7.30: Tina May Quartet, jazz, 8: Celebrate Sinatra, with Matt Ford and Emma Kershaw, 7.30: Cinema, Moonlight, and Hidden Figures, to Thurs; Jackie, various dates to 4 April: La La Land, to 29 March: Manchester by the Sea, various dates to 30 March.

RODE, Village Hall, The Eagle Huntress, Moviola film, 7.30.

SALISBURY, Playhouse, Claire Martin, singer, with Ray Gelato, saxophone, The Great American Songbook, 7.30: Salberg Studio, Jonny and the Baptists, Eat the Poor, music and comedy, to Sat, 7.45.
Arts Centre, Allan yn y Fan, A St Patrick’s Day Twmpath, Welsh ceilidh, 8.

SHAFTESBURY, Arts Centre, Mustang, film, 8.

SOUTHAMPTON, Nuffield, The Grapes of Wrath, to 25 March.
Mayflower, Ghost the Musical, to Sat.

SOUTH PETHERTON, David Hall, The Light Between Oceans, Moviola film, 7.30.

STOKE ST MICHAEL, Village Hall, The Girl on the Train, Moviola film, 7.30.

STREET, Strode Theatre, Dame Jenni Murray, A History of Britain in 21 Women, 7.30: Studio, Live by Night, film, 7.45, and Mon, Theatre, 7.30.

TARRANT GUNVILLE, Village Hall, Cleveland Watkiss, Vocal Suite, 7.30. AR

TAUNTON, Brewhouse, When the Eye Has Gone, and Sat 7.30: Seann Walsh, comedy, 8.

TROWBRIDGE, Town Hall, Trowbridge Arts Youth Theatre in Patrick Marber’s The School Film, and Sat, 7.

WAREHAM, Rex Cinema, Viceroy’s House, to Thurs.

WELLS, Cathedral, Millfield Festival Chorus, cond Matthew Cook, Eloise Routledge, soprano, Simon Clulow, alto, William Wallace, tenor, Andrew Davies, bass, Mozart Requiem, 7.30.

WESTON SUPER MARE, Playhouse, Jon Richardson, Old Man tour, comedy.

WEYMOUTH, Pavilion, Gerry Cross the Mersey, 7.30.

WIMBORNE, Tivoli, Talon, Eagles tribute, 8.

WINTERSLOW, Village Hall, Snowden, Moviola film, 7.30.

YEOVIL, Swan Theatre, A Passionate Woman, to Sat, 7.45.

 

 

 

Saturday 18 March

ALDERBURY, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30.

BATH, Theatre Royal, the egg, Let’s All Dance in The Princess and the Frog, ballet, and Sun, 11.30am and 3pm.
Rondo, Kieran Hodgson in Maestro, play about Mahler, 8.
Komedia, Krater Comedy Club with Phil Nicol, Nick Dixon, Marlon Davis and Sally Ann Hayward, 8.

BOTHENHAMPTON, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

BOURNEMOUTH, Pavilion, Frankly Sinatra.

BRADFORD ON AVON, Wiltshire Music Centre, Schubert Ensemble, Schumann, Shostakovich, Charlotte Bray, 7.30.

BRIDPORT, Arts Centre, The Schmoozenbergs, gypsy jazz, 7.30.
Electric Palace, Manchester by the Sea, film, 7.30.

BRISTOL, St George’s, Bristol Concert Orchestra, Stefan Hofkes, cond-piano, You-Chiung Lin, piano, Debussy, Mozart, Benson, Dvorak, Marquez, 7.30.

CHRISTCHURCH, Regent Centre, Lawlor Schooll of Dance in Truly Scrumptious, and Sun, 3.30: Loving, film, to Mon, 7.30, Mon mat 2.30.
Priory, Bournemouth Bach Choir, cond Tim Hooper, Alexandra Kidgell, soprano, Carris Jones, mezzo, James Geer, tenor, Nicholas Morton, bass, 30th anniversary concert, Bach Mass in B Minor, 7.30.

CORSHAM, Pound Arts, Craobh Rua, St Patrick’s Day concert.

DORCHESTER, Corn Exchange, A Night of Romantic Opera with Swansea City Opera, 8.

DOWNTON, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

EXETER, Northcott Theatre, David Woods’ The Tiger Who Came To Tea, and Sun, various day times.
Cathedral, Exeter Philharmonic Choir and Orchestra, Verdi, Requiem, 7.30.

HALSTOCK, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

HONITON, The Beehive, Dave Mynne in The Odyssey, 7. ViA

KINGSDON, Village Hall, Son Yambu, music from Cuba, 7.30. TA

LYME REGIS, The Pilot Boat Inn, The Longest Johns, Saskia Griffiths-Moore, Mitchell & Vincent, folk music, in aid of Lyme Folk Weekend, 7.30.

MANATON, Parish Hall, Mike Cosgrave and Steve Banks, folk, 7.30. ViA

MILBORNE PORT, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

NEW MILTON, Forest Arts, Oxley Meier Guitar Project, English Pastoral to Latin American, 7.30.

NORTH CURRY, Village Hall, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30

POOLE, Lighthouse, English Touring Opera in Tosca, 7.30: Brendan Cole, dance, 7.30.

SALISBURY, Playhouse, Reduced Shakespeare Company in William Shakespeare’s Long Lost First Play (abridged) 7.30.
City Hall, Laura Marling, 7.30.
St Martin’s Church, The Farrant Singers and Orchestra, cond Andrew Mackay, Britten Serenade, Malcolm Archer’s Vespers (premiere), 7.30.
Arts Centre, Sagat Guirey, jazz guitar, noon, free: David Starkey, talk on Henry VIII, 7.30.

SHAFTESBURY, Arts Centre, Swallows and Amazons, film, 2.30: Simon Blake’s Startling Songs, 7.30.

SHERBORNE, Abbey, Sherborne Chamber Choir, cond Paul Ellis, Simon Clarkson, organ, A Grand Tour, European choral music from 16th to 20th century,  7.30.

SOMERTON, Parish Rooms, The Magnificent Seven, Moviola film, 7.30.

SOUTHAMPTON, Turner Sims, City of Southampton Orchestra, cond Nicolas Nebout, Marc Corbett-Weaver, piano, Mendelssohn, Grieg, Beethoven, 7.30.
Nuffield, Long Nose Puppets in Pat-a-Cake Baby, 11am and 2pm.

SOUTH PETHERTON, David Hall, The Peat Bog Faeries, 8.

STREET, Strode Theatre, Cloudbusting, the Music of Kate Bush with Mandy Watson, 7.30.

STURMINSTER MARSHALL, Village Hall,  Sonia Sabri Company in Salaam, 7.30. AR

STURMINSTER NEWTON, The Exchange, Georgie Fame.

TAUNTON, Brewhouse, Music of James Taylor and Carol King, You’ve Got a Friend, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, Alexander O’Neal, 7.30.

WIMBORNE, Tivoli, Jon Richardson, Old Man tour, comedy.

WOOTTON FITZPAINE, Village Hall, Cleveland Watkiss, Vocal Suite, 7.30. AR

YEOVIL, Octagon, Champions of Magic, 7.30.

 

 

 

Sunday 19 March

BATH, Chapel Arts, Will Johns and Jasmine Rodgers, blues, 8.

BOURNEMOUTH, BIC, Craig David.
02 Academy, Black Star Riders.
Pavilion Dance, contemporary dance live by satellite from the Bolshoi, 3pm.

BRIDPORT, Arts Centre, Rusallka, by satellite from the Met, 5pm.
Electric Palace, contemporary dance live by satellite from the Bolshoi, 3pm.

BRISTOL, Tobacco Factory, Sara Pascoe is an Animal, comedy, 7.30.
Hippodrome, Paul Carrack.
St George’s, Joy Lisney, violincello, James Lisney, piano, Beethoven, Crumb, Schubert, Ligeti, Chopin, 7.30.

BUCKLAND IN THE MOOR, Community Hall, David Mynne in The Odyssey, 7pm. ViA

CHERITON FITZPAINE, Parish Hall, FB Pocket Orchestra, ragtime, blues and hot jazz, 3.30. ViA

CROWCOMBE, Village Hall, The Girl on the Train, Moviola Film, 7.30.

FROME, Merlin Theatre, contemporary dance live by satellite from the Bolshoi, 3pm.

KENNFORD, The Kenn Centre, Puppetcraft in The Tin Forest, 3pm. ViA

MOTCOMBE, Port Regis School Farrington Music School, Shaftesbury Chamber Music, Jesper Svedberg, cello, Martin Cousin, piano, Prokofiev, Beethoven, Brahms, 5pm.

NETHER STOWEY, Village Hall, The Light Between Oceans, Moviola film, 7.30.

POOLE, Lighthouse, Canford School Orchestra and Choir, Mozart, 7.30.

SALISBURY, Arts Centre, Girls Only Jazz Orchestra, Big Band Brunch, noon.

SEATON, The Eyre Court, Dorset singer-songwriter Adam Sweet.

SOUTHAMPTON, Mayflower, Rock Around the Gaumont, Mayflower Musical Youth Theatre, 2pm.
Turner Sims, Southampton University Symphony Orchestra, cond Susanna Riddell, Britten, Shostakovich, 3.

TAUNTON, Brewhouse, Dillie Keane, First Solo Show in 556 Years, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, The Sooty Show, 11am: Seven Drunken Nights – the Story of the Dubliners, 7.30.

YEOVIL, Octagon, Festival of Song, Choirs from across Somerset, 7.30.

 

 

 

Monday 20 March

BRISTOL, Colston Hall, Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox.

CERNE ABBAS, Village Hall, Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children, Moviola film, 7.30

LYME REGIS, Marine Theatre, Black Ven, poetry workshop, noon to 2pm.

SALISBURY, Arts Centre, Frozen Light in Home, play for people with profound and multiple learning disabilities, 11am and 1.30

SIDMOUTH, Manor Pavilion, East Devon Dance Academy, Triple Fantasy, to 1 April (not Thurs/Sun) 7.15.

STREET, Strode Theatre, Studio, 20th Century Women, film, 7.45.

 

 

 

Tuesday 21 March

BRIDGWATER, McMillan Theatre, Just Dance, Bridgwater and Taunton College Dance Festival, from 10am.

BRISTOL, Hippodrome, Sheridan Smith in Funny Girl, to Sat.
Wardrobe Theatre, Show and Tell in Letters to Windsor House, to Sat, 8, Sat mat 2.
Colston Hall, Lantern, Noemi Gyori, flute, Katalin Csillagh, piano, Reinecke and Franck, 1pm: Alexis Taylor.
The Fleece, The Record Company.

CHRISTCHURCH, Regent Centre, The Dublin Legends, 7.30.

EXETER, Northcott Theatre, Liza Goddard in A Passionate Woman, Everyman Theatre production, to Sat, 7.30, Wed/Sat mats 2.309..

MEMBURY, Village Hall, The Girl on the Train, Moviola film, 7.30

POOLE, Lighthouse, Blackeyed Theatre in Frankenstein, and Wed, 7.45: Cinema, The Artist’s Garden, documentary film, 8.

SEATON, Gateway, The Artists’ Garden, American impressionism, documentary film, 2pm: Contemporary dance by satellite from the Bolshoi Ballet, 7.30.

SHAFTESBURY, Arts Centre, seniors film, Swallow and Amazons, 2.30.

SOUTHAMPTON, Mayflower, Matthew Bourne’s The Red Shoes, to Sat.

TAUNTON, Tacchi Morris Arts Centre, Heathfield students in Footloose, dance showcase, 7.30.

WEST BAY, Sladers Yard, Extreme Baroque play Bach and More, 7.30.

WESTON SUPER MARE, Playhouse Theatre, Pasha Kovalev – Let’s Dance the Night Away, with Anya Garnis, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, Northern Ballet in Goldilocks and the Three Bears, noon and 2pm.

WIMBORNE, Tivoli, Manchester by the Sea, film, 7.30, and Wed 2pm.

YEOVIL, Octagon, Classical Concert Series, La Serenissima, dire Adrian Chandler, Bach, Vivaldi, Telemann, Corelli, 7.30.

 

 

 

Wednesday 22 March

BATH, Rondo, Rondo Theatre in Rodney Ackland’s Before the Party, to Sat, 7.30.
Komedia, Banff Mountain Film Festival, and Thurs, 7.30.

BOURNEMOUTH, BIC, Ricky Gervaise, Stand Up Humanity, and Thurs.

BRADFORD ON AVON, Wiltshire Music Centre, Kruger Quartet, Haydn Early, Middle and Late Quartets, 1pm.

BRIDPORT, Electric Palace, Rob Beckett, Mouth of the South, comedy, 8.

BRISTOL, Old Vic, Escaped Alone, by Caryl Churchill, to Sat, 7.30, Sat/Sun mats, 2.30.
Colston Hall, Lantern, Martin Harley, roots and blues guitar, with  Daniel Kimbro.

DORCHESTER, Corn Exchange, Company3 in The Eulogy of Toby Peach, 8.

EXETER, Cygnet Theatre, Measure for Measure, student production, to 1 April, 7.30.

FROME, Cheese and Grain, Jackdaws’ Year of the Recorder, finale concert, 5.30pm.

ILMINSTER, Warehouse, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30.

KINGSTON, Reading Room, Mambo Jambo, folk/jazz/roots duo, 7.30. ViA

LYME REGIS, Marine Theatre, Ron Baker, Stories for World Storytelling Day, 7.30.

NEW MILTON, Forest Arts, Captain Fantastic, film, 2 and 7.30.

POOLE, Lighthouse, BSO cond Carlos Miguel Prieto, Denis Kozhukhin, piano, Adams, Rachmaninov, Bernstein, Gershwin, 7.30: Cinema, The Sound of Music, 2pm.

SALISBURY, City Hall, Levison Wood, explorer, illustrated talk, 7.30.

TAUNTON, Tacchi Morris Arts Centre, Carnival, dance and physical theatre festival for schools and groups across the region, and Thurs, 7.
Brewhouse, James Cousins Dance, Rosalind, 7.30.

WARMINSTER, Athenaeum, Limelight Players in John Godber’s Bouncers and Shakers, to Sat, 7.30.

YEOVIL, Octagon, Northern Ballet in Goldilocks and the Three Bears, 2, 4 and 6pm.
St Andrew’s Church, Yeovil Chamber Choir, Salvator Mundi- Saviour of the World, Sacred music for Passiontide, 7.30.

 

 

 

Thursday 23 March

BATH, Chapel Arts, The Jar Family, industrial folk.

BOURNEMOUTH, Pavilion Dance, StopGap Dance in The Enormous Room, 7.30.
02 Academy, The Wailers perform Legend.

BRISTOL, Colston Hall, Sean Lock, comedy: Lantern, Daniel Lanois.
St George’s, Rizwan-Muazzam, Quw’wali, 8.

CHRISTCHURCH, Regent Centre, Pulp Fiction, Tarantino film, 8.

CORSHAM, Pound Arts, The Remi Harris Project, jazz, gypsy swing, world music.

DORCHESTER, Corn Exchange, Dorchester Film Society, Our Little Sister, 7.30.

EXMOUTH, Pavilion, Snake Davis, blues, 8.

LYME REGIS, Marine Theatre, Comrades, 1986 film, 7.

MILTON COMBE, Village Hall, Mambo Jambo, folk/jazz/roots duo, 7.30. ViA

NEW MILTON, Forest Arts, Bob Fox, The WarHorse Song Man, 7.30.

POOLE, Lighthouse, Worbey and Farrell, piano duo, Gershwin to Queen, 7.45.

SALISBURY, City Hall, Russell Kane, Right Man, Wrong Age, comedy, 8.
Arts Centre, The Innocents, film, 7.30.

SEATON, Gateway, Rear Window, Hitchcock film, 2pm.

SOUTHAMPTON, Turner Sims, Barry Douglas, piano, Brams, Schubert, 7.30.

STREET, Strode Theatre, Street Theatre in Dancing at Lughnasa, to Sat, 7.30.

STURMINSTER NEWTON, The Exchange, The Girl on the Train, Moviola film, 7.

TAUNTON, Brewhouse, Billy Joel Songbook with Elio Pace, 7.30.

WELLS, Cathedral, Bach organ works recital 14, Matthew Owens, 1pm.

WESTON SUPER MARE, Playhouse Theatre, G4: In Concert, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, Some Guys Have All the Luck, 7.30.

WIMBORNE, Tivoli, Churchill Productions in People, to Sat, 7.30.

WINCHESTER, Railway Inn, Hurray for the Riff Raff.

YEOVIL, Octagon, Yeovil Concert Band, Yeovil Town Band, local performers, Mayor of Yeovil’s charity concert, 7.30.

 

 

 

Friday 24 March

AXBRIDGE, Town Hall, Morgan and West, Parlour Tricks, conjuring and comedy, 7.30. TA

BATH, Chapel Arts, Ranagri, Irish and English folk, 8.
Komedia, Camille O’Sullivan, singer songwriter, 8.

BISHOPSTONE, Village Hall, Kathryn Roberts and Sean Lakeman. RAW

BOURNEMOUTH, Pavilion, Mike and the Mechanics.
Old Fire Station, The Amy Winehouse Experience.
Shelley Theatre Boscombe, Door Ajar Theatre in Thisbe, 8.

BRIDGWATER, McMillan Theatre, Russell Kane, Right Man, Wrong Age, comedy, 8.

BRIDPORT, Arts Centre, Levantes Dance Theatre in The Band, 8.
Electric Palace, Dub Pistols, 8.

BRISTOL, Colston Hall, Lantern, Horse and Bamboo Theatre in Theatre Ballads, 7.30.
St George’s, Courtney Pine, saxophone, Omar, soul singer, 8.

BROCKENHURST, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

CHRISTCHURCH, Regent Centre, Simon Weston – My Life, My Story, 7.30.

COOMBE ST NICHOLAS, Village Hall, Captain Fantastic, Moviola film, 7.30

CORSHAM, Pound Arts, Newton Country, Americana trio from Bath, free, 8.

DORCHESTER, Corn Exchange, Ronnie Scott’s All Stars, 8.

EDINGTON, (Somerset), Village Hall, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30

FORDINGBRIDGE, Town Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

FROME, Cheese and Grain, Bay City Rollers, 8.

HONITON, Beehive, Jackie, film, 7.30.

ILMINSTER, Arts Centre, Nigel Price Organ Trio, with Vasilis Xenopoulos, jazz, 8.
Warehouse, Ilminster Belles and South Somerset Community Choir, Spring concert, 7.30.

LYME REGIS, Marine Theatre, Fleetingwood Mac, 7.30.

NEW MILTON, Forest Arts, The Pantaloons in Pride and Prejudice, 7.30.

PETER TAVEY, Village Hall, Mambo Jambo, folk/jazz/roots duo, 7.30. ViA

PLYMOUTH, Theatre Royal, Lyric, We’s Going on a Bear Hunt, day times, to Sun.
Guildhall, BSO, cond Michael Seal, Emma Johnson, clarinet, Glorious Mozart, Beethoven, Mozart, Sibelius, 7.30.

POOLE, Lighthouse, Tavaziva in Africarmen, dance, 7.45: The Eulogy of Toby Peach, science and comedy, 8: Cinema, Viceroy’s House, various dates to 6 April.

SALISBURY, Sarum College Chapel, Clare Deniz, cello, Alan Brown, piano, Beethoven, Dvorak, Bridge, 12.45pm.
Arts Centre, Rusty Shackle, Welsh band, 8.

SANDFORD ORCAS, Village Hall, Pipeline Theatre in Spillikin, 7.30. AR

SEATON, Gateway, Ella Fitzgerald Centenary Show, with Maggie Reeday and the Philip Clouts Trio, 7.30.

SHAFTESBURY, Arts Centre, Bookends, Simon and Garfunkel Through the Years, 8.

SHELDON, Village Hall, Mike Cosgrave and Steve Banks, folk, 7.30. ViA

SOUTH PETHERTON, David Hall, The Jar Family, industrial folk, 8.

STREET, Strode Theatre, Studio, Jackie, film, 5.30 and 7.45, Sat 7.45.

THEALE, Panborough Inn, Mr Punch’s Folk Club.

TINCLETON, Gallery, Mike Denham, Ragtime from Rags to Riches, 8pm.

WATCHET, Village Hall, A Street Cat Named Bob, Moviola film, 7.30

WESTON SUPER MARE, Playhouse Theatre, Elio Pace and his Band in The Billy Joel Songbook, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, Banff Mountain Film Festival, 7.30.

YEOVIL, Octagon, Andy Fairweather Low and the Low Riders, 7.30.

 

 

 

Saturday 25 March

BATH, Theatre Royal, the egg, The Quarter Too Ensemble in Wojtek – the Happy Warrior, and Sun, 11.30am and 3pm.
Chapel Arts, Oyez Santana, 8.
Komedia, Krater Comedy Club with Roger Monkhouse, Mark Maier, Ninia Benjamin and Mark Olver, 8.

BOURNEMOUTH, Pavilion, BSO, cond Michael Seal, Emma Johnson, clarinet, Beethoven, Mozart, Sibelius, 7.30.
Shelley Theatre Boscombe, Bournemouth Folk Club, Tinderbox, 8.
Lifecentre, Wimborne Road, Questa Voce, Symphonic Relief, 7.30.

BRADFORD ON AVON, Holy Trinity Church, Capella Nova, Draw On Sweet Night, 7.30.
Wiltshire Music Centre, Trowbridge Symphony Orchestra, cond Phil Draisey, Tchaikovsky, Shostakovich and Rimsky Korsakov, 7.30.

BRIDGWATER, Arts Centre, Natalie Portman and the Coracle Band, 8.

BRIDPORT, Arts Centre, Abdoulaye Samb and Minnjiaraby, blues and Afro fusion from Senegal, 7.30.
Electric Palace, A Quiet Passion, film about Emily Dickenson, preview screening and talk, 7.

BRISTOL, Colston Hall, Bristol Choral Society and Bristol Ensemble, cond Hilary Campbell, Julia Hwang, violin, Lucy de Butts and Vanessa Bowers, sopranos, Ben Thapa, tenor, Rene Bloice-Sanders, bass, Mendelssohn, Mozart Mass in C, 7.30: Lantern, Devon Sproule, folk.
St George’s, Bristol Classical Players, cond Tom Gauterin, Stefan Ciric, piano, Prokofiev, Tchaikovsky, Dvorak, 7.30.

CHILD OKEFORD, School, Dave Mynne and Rabbit Theatre in The Odyssey (Greek Stuff), 7.30. AR

CORSHAM, Pound Arts, Sammy the Snow Leopard, children’s play, 2pm.

CRANBORNE, Village Hall, Pipeline Theatre in Spillikin, 7.30. AR

CHRISTCHURCH, Regent Centre, Idomeneo, live by satellite from the Met, 4.55.

CREDITON, Arts Centre, Angel Heart in Melina’s Dream, puppetry, 3pm. ViA

DORCHESTER, Corn Exchange, Martin Harley, slide guitar, Daniel Kimbro, bass, 8.

EXETER, United Reformed Church, Exeter Symphony Orchestra, Elgar, Sibelius, Franck, 7.30.
Barnfield Theatre, Barb Jungr sings Bob Dylan, 8.

EXMOUTH, Pavilion, Whole Lotta Shakin, 7.30.

FROME, Cheese and Grain, The Cuban Brothers, 8.

HONITON, Beehive, Kathryn Roberts and Sean Lakeman, 8.

ILMINSTER, Warehouse, Somerset Fellowship of Drama County Drama Festival, 1pm and 6pm.

LONGBRIDGE DEVERILL, Village Hall, Door Ajar Theatre in Thisbe, story of daughter of Helena and Demetrius, 7.30. RAW

LYME REGIS, Marine Theatre, disco, 8.

LYMPSTONE, Church, Steve Knightley, folk, 8.

MARTOCK, Parish Hall, Sully, Moviola film, 7.30

NEW MILTON, Forest Arts, Dr Phil Hammond, comedy, 7.30.

PLYMOUTH, Theatre Royal, Lyric, Ross Noble Brain Dump.

POOLE, Lighthouse, Shappi Khorsandi, comedy, 8: Idomeneo, live by satellite from the Metropolitan Opera, 4.55: Wessex Youth Orchestra Gala concert, Brahms, Mendelssohn, Holst, 7.30: Vamos Theatre in The Best Thing, puppetry and mime, 7.45:

PORTSMOUTH, Guildhall,  Mike and the Mechanics.

RIMPTON, Village Hall, Morgan and West, Parlour Tricks, conjuring and comedy, 7.30. TA

SALISBURY, Playhouse, Salberg Studio, New Perspectives in The Giant Jam Sandwich, 11am and 2pm.
City Hall, Let’s Hang On, the music of Frankie Valli and the Four Seasons, 7.30.
Arts Centre, Jo Quail, composer and cellist, noon, free: Idomeneo, live by satellite from the Metropolitan Opera, 4.55.

SEATON, Gateway, Idomeneo, live by satellite from the Met, 5pm.

SEEND, Community Centre, Ninebarrow, folk, 7.30. RAW

SIDMOUTH, Church, Piatti String Quartet, Ravel, Phibbs, Beethoven, 3pm.

SOUTHAMPTON, Turner Sims, The Orchestra Decathlon, three concerts in musical marathon for Comic Relief:  Rossini, Sibelius, Ravel, Dvorak, 2: Haydn, Shostakovich, Beethoven, 4.45:  Wagner, Rachmaninov, Tchaikovsky, 7.30.
02 Guildhall, Thunder.
Nuffield, Half Moon in Leaf, 10.30am, 12.30 and 2pm.

SOUTH PETHERTON, David Hall, Absolutely Fabulous, film and food, 7.30.

STURMINSTER NEWTON, The Exchange, An Evening of Dirty Dancing, 7.30.

TALATON, Parish Hall, Mambo Jambo, folk/jazz/roots duo, 7.30. ViA

TAUNTON, Brewhouse, Make Theatre, musical for children about the effects of war, 6pm.
Church of St John the Evangelist, Phoenix Singers,  The Luther Effect, 7.30.

TEFFONT, Village Hall, Allied, Moviola film, 7.30

TINCLETON, Gallery, Angela Brownridge, piano, Beethoven, Debussy, Chopin, 8.

TRULL, Village Hall, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30

WELLS, Cathedral, Quire, Early Music Wells, Opus Anglicanum – Annunciation, 7pm.

WESTON SUPER MARE, Playhouse Theatre, Rob Brydon, Am I Standing Up?, 8.

YEOVIL, Octagon, Ballet Theatre UK, Giselle, 7.30.

 

 

 

Sunday 26 March

BOURNEMOUTH, University, Kimmeridge Hall, Bournemouth Chamber Music Society, Laura van der Heijden, cello, Tom Poster, piano, Debussy, Schumann, Martinu, Fitkin, Faure, 3pm.
Shelley Theatre Boscombe, All the Time In the World, film, 2.30.

BRADFORD ON AVON, Wiltshire Music Centre, Wiltshire Youth Jazz Orchestra, with Gwilym Simcock, piano, jazz, 3pm.

BRIDGWATER, McMillan Theatre, Hedda Gabler, recorded by satellite from National Theatre, 7.

BRISTOL, Hippodrome, Frankly Sinatra.
Colston Hall, UWE Singers and Symphony Orchestra, Celebration of Bristol’s twinning with Hanover and Bordeaux, 4.30.
Golden Lion, Bill Kirchen and Austin de Lone.

BUCKLAND NEWTON, Village Hall, Dave Mynne and Rabbit Theatre in The Odyssey (Greek Stuff), 7.30. AR

EXETER, Northcott Theatre, Fascinating Aida’s Dillie Keane, comedy and songs, 7.30.

LYME REGIS, Marine Theatre, Withnail and I, film, 1pm, with Sunday lunch.

SHAFTESBURY, Port Regis School, Shaftesbury Orchestra Spring Concert, cond Andrew Cowan, Schubert, Saint-Saens, Vorisek, in aid of Home for Tomorrow cancer charity, 7.30.

SOUTHAMPTON, Nuffield, Comedy Bar with Andy Parsons, Peak Bullshit, 7.30.

TAUNTON, King’s College Theatre, Somerset Opera in The Merry Widow, 7.30

WESTON SUPER MARE, Playhouse Theatre, The Three Degrees, 7.30.

WEYMOUTH, Pavilion, Joe Lycett, comedy, 7.30.

WINFRITH NEWBURGH, Village Hall, Pipeline Theatre in Spillikin, 7.30. AR

 

 

 

 

AR is Artsreachwww.artsreach.co.uk or 01305 269512
TA is Take Art – www.takeart.org or 01460 249450
RAW is Rural Arts Wiltshire – www.poundarts.org.uk or 01249 701628
ViA is Villages in Action – www.villagesinaction.co.uk
HTL is Hog the Limelight – www3.hants.gov.uk/hog-the-limelight    01962 846019

Moviola – visit www.moviola.org
PFF is Purbeck Film Festival